Un eveniment nefericit din 18.12.2011 a facut sa se nasca un spirit de revolta personala fata de asa-zisa civilizatie a neamului nostru.
O femeie a fost muscata de un caine "comunitar". Ce-o fi desemnand acest termen? Ca este al nostru, al tuturor? Gresit.
Sunt ai celor care ii hranesc pe la colturile blocurilor. Sau nici macar. Pentru ca nu au atata demnitate sa-si asume raspunderea pentru ei. Saint-Exupery spune in "Micul Print" ca cel care se ingrijeste de un animal isi asuma si o raspundere pentru acesta (Micul Print si Vulpea).
Daca pretindem ca avem un dram de omenie ( vezi inteligenta si bun-simt), de ce nu ne asumam acest lucru.
Imi vine intre timp in minte ceva prin care de fapt parintii ii invata de mici pe copii sa nu aiba aceasta responsabilitate. Cati dintre noi nu cumparam un animalut de Craciun, de Pasti copiilor nostri(un iepuras, o pisicuta, un catelus). Ce dragut...Oare dupa cat se satura copilul de el. Am da orice sa scapam de animal. Ce vina are acesta? Are doar ghinionul de a fi ajuns la niste MOFTUROSI, niste FITZOSI. Suntem vinovati cu totii. Lasati sentimentul la o parte si incercati sa judecati la rece. Invatati si copiii sa faca la fel. Puteti arata ca iubiti un animal prin simplul fapt ca nu-l adoptati.
PS: femeia a apucat sa strige dupa ajutor inainte sa lesine din cauza socului traumatic si hemoragic
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu