Cum asa?... Cumparati pasta de dinti XXX sa aveti dinti albi, cumparati telefonul YYY ca sa fiti in rand cu lumea buna, folositi crema ZZZ ca sa aveti pielea catifelata...Societate de consum care sa sustina o economie mondiala in decadere. Evolutia situatiei economice este, oarecum paradoxal, invers proportionala cu cresterea populatiei. Ar parea ca trebuie sa se dezvolte ambele, creandu-se noi piete de desfacere, aparand teoretic noi clienti. O explicatie foarte simpla este ca odata cu dezvoltarea tehnologica, scade numarul locurilor de munca. Pentru un numar tot mai mare de oameni sunt tot mai putine locuri de munca. Deci acestia nu mai sunt potentiali consumatori decat pentru minimele mijloace de subzistenta. Putin le pasa de ultimele gadgeturi aparute sau de cremele de corp trendy, de insulele pe care poti chiar la preturi de nimic sa-ti petreci cateva zile. Tehnicile de marketing fac fata tot mai greu in a convinge consumatorul. Multi se lasa pacaliti, si din snobism, dar economic nu au sustinere. Atunci apeleaza la banci pentru credite. Acumularea acestora, cu sanse de rambursare tot mai mici, face ca economia sa nu mai poata duce. Ajunge totul un mare cerc vicios, un vartej care ne trage tot mai in jos. E INCHIS LA NON-STOP
marți, 27 decembrie 2011
sâmbătă, 24 decembrie 2011
marți, 20 decembrie 2011
Suntem "mici printi"???
Un eveniment nefericit din 18.12.2011 a facut sa se nasca un spirit de revolta personala fata de asa-zisa civilizatie a neamului nostru.
O femeie a fost muscata de un caine "comunitar". Ce-o fi desemnand acest termen? Ca este al nostru, al tuturor? Gresit.
Sunt ai celor care ii hranesc pe la colturile blocurilor. Sau nici macar. Pentru ca nu au atata demnitate sa-si asume raspunderea pentru ei. Saint-Exupery spune in "Micul Print" ca cel care se ingrijeste de un animal isi asuma si o raspundere pentru acesta (Micul Print si Vulpea).
Daca pretindem ca avem un dram de omenie ( vezi inteligenta si bun-simt), de ce nu ne asumam acest lucru.
Imi vine intre timp in minte ceva prin care de fapt parintii ii invata de mici pe copii sa nu aiba aceasta responsabilitate. Cati dintre noi nu cumparam un animalut de Craciun, de Pasti copiilor nostri(un iepuras, o pisicuta, un catelus). Ce dragut...Oare dupa cat se satura copilul de el. Am da orice sa scapam de animal. Ce vina are acesta? Are doar ghinionul de a fi ajuns la niste MOFTUROSI, niste FITZOSI. Suntem vinovati cu totii. Lasati sentimentul la o parte si incercati sa judecati la rece. Invatati si copiii sa faca la fel. Puteti arata ca iubiti un animal prin simplul fapt ca nu-l adoptati.
PS: femeia a apucat sa strige dupa ajutor inainte sa lesine din cauza socului traumatic si hemoragic
O femeie a fost muscata de un caine "comunitar". Ce-o fi desemnand acest termen? Ca este al nostru, al tuturor? Gresit.
Sunt ai celor care ii hranesc pe la colturile blocurilor. Sau nici macar. Pentru ca nu au atata demnitate sa-si asume raspunderea pentru ei. Saint-Exupery spune in "Micul Print" ca cel care se ingrijeste de un animal isi asuma si o raspundere pentru acesta (Micul Print si Vulpea).
Daca pretindem ca avem un dram de omenie ( vezi inteligenta si bun-simt), de ce nu ne asumam acest lucru.
Imi vine intre timp in minte ceva prin care de fapt parintii ii invata de mici pe copii sa nu aiba aceasta responsabilitate. Cati dintre noi nu cumparam un animalut de Craciun, de Pasti copiilor nostri(un iepuras, o pisicuta, un catelus). Ce dragut...Oare dupa cat se satura copilul de el. Am da orice sa scapam de animal. Ce vina are acesta? Are doar ghinionul de a fi ajuns la niste MOFTUROSI, niste FITZOSI. Suntem vinovati cu totii. Lasati sentimentul la o parte si incercati sa judecati la rece. Invatati si copiii sa faca la fel. Puteti arata ca iubiti un animal prin simplul fapt ca nu-l adoptati.
PS: femeia a apucat sa strige dupa ajutor inainte sa lesine din cauza socului traumatic si hemoragic
vineri, 16 decembrie 2011
Abonați-vă la:
Postări (Atom)