De câte
ori am auzit această afirmaţie într-o conversaţie cu cineva? De câte
ori am auzit-o la televizor? Dar în campanie electorală? A ajuns să fie un
şablon de care ne-am cam săturat.
Greşit.
Nu ar trebui să fie aşa. Chiar dacă sună a aroganţă ( o fi uneori şi asta),
cred că stă în firea omului să fie aşa. Măcar tu să ai o părere bună despre
tine, pentru că, poate, ceilalţi nu au. Dacă nici tu nu mai eşti de acord cu
tine însuţi…
Ce se întâmplă când afirmaţia continuă cu: “este
vina lor” sau “este moştenire de la ei”?
Ne-am
gândit
vreodată că este o strategie mai subtilă decât s-ar crede? Sau o fi chiar o
trăsătură innăscută a omului, neconstientizată nici de autor nici de victimă.
Dicţionarele
definesc „sofismul“ ca fiind un raţionament aparent corect dar fals în
realitate, construit în scopul de a induce în eroare. Majoritatea oamenilor
consideră că sunt deţinătorii adevărului absolut. Socrate critica vehement pe
cei care nu recunoşteau când nu ştiau ceva.
Numeroase
erori argumentative apar în cazul în care o afirmaţie este repetatǎ (metodǎ întâlnitǎ
la politicieni), cu scopul de a da greutate acestei declaraţii şi astfel, prin
repetǎri suficiente sǎ fie acceptatǎ de oameni ca fiind adevaratǎ.
Suntem
bombardaţi zilnic de o infinitate de reclame, de anunţuri publicitare…
Cum
vǎ alegeţi pasta de dinţi pe care o folosiţi?...Cum vǎ selectaţi şamponul de pǎr?...
Vi
se serveşte ceea ce vreţi sǎ auziţi…cǎ veţi fi mai frumoşi, mai sanatoşi, mai…acceptaţi
de societatea în care trǎim…
Câţi
realizeazǎ cǎ toatǎ lumea “vinde” iluzii?
Cei
mai înverşunaţi sunt “dealerii” care vând proiecte de guvernare.
Politicienii
de ieri şi mai ales cei de azi reuşesc sǎ ne “abureascǎ” cu diferitele lor
reţete magice de a ieşi din crizǎ.
Dacǎ
sunt dispuşi sǎ ne ofere şi vreo “treizeci de arginţi”, ajungem sǎ devenim
nişte Iuda moderni…
Este
trist cǎ aceastǎ trǎdare este a noastrǎ înşine, a propriei noastre persoane.
Nu
s-a întâmplat nimic altceva decât cǎ s-a folosit propria noastrǎ vanitate
pentru a ne face sǎ ne pierdem demnitatea.
Chiar
dacǎ unii o considerǎ ca o trǎsurǎ negativǎ, eu vǎ rog sǎ rǎmâneţi MÂNDRI.

Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu